Suwalsko-Sejneńską LGD tworzy obszar piętnastu gmin na terenie trzech powiatów. W jej skład wchodzą trzy lokalne grupy działania: LGD „Sejneńszczyzna”, LGD „Nasza Suwalszczyzna” oraz LGD „Szelment”, które połączyły się z powodu zmian przepisów dotyczących funkcjonowania lokalnych grup działania.
Suwalsko-Sejneńskie LGD swoim działaniem obejmuje znacznie większy teren niż „Kraina Rawki”. W nowym okresie programowania grupa ta będzie realizować projekty w ramach trzech funduszy - EFRROW, EFS oraz EFRR dlatego chcieliśmy zapoznać się z ich sposobem działania, organizacją, a także realizowanymi projektami. Stąd też grupa ta została wybrana jako cel naszego wyjazdu studyjnego.
Wizyta na obszarze działania Stowarzyszenia „Suwalsko-Sejneńska” Lokalna Grupa Działania rozpoczęła się od wizyty w glinianej wiosce domków okrągłych. Jest to wioska dwudziestu unikalnych, nowoczesnych domków, wybudowanych według starych technologii, stosowanych dawniej na pograniczu polsko-litewskim. Wykonane są w tradycyjnej ekologicznej technologii z gliny i słomy, o drewnianej konstrukcji i elementach ozdobnych, pokrytych wiórem osikowym. Z kamiennymi tarasami tworzą doskonały naturalny mikroklimat. Domki znajdują się na obszarze Natury 2000. Wydatki związane z inwestycją oraz zakupem wyposażenia „Wioski glinianej” są współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Następnie udaliśmy się autokarem do małej miejscowości Smolany Dąb, gdzie mogliśmy zobaczyć kolejny projekt współfinansowany ze środków unijnych - teatr stodolany. Ostatnim przystankiem pierwszego dnia wyjazdu była Dowspuda i zwiedzanie ruin zabytkowego pałacu Ludwika Michała Paca. Historię pałacu przybliżył uczestnikom Pan Jarosław Rżany - Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Suwalsko-Sejneńska” Lokalna Grupa Działania. Środki Unijne wykorzystano tu na renowację parku wokół ruin oraz utworzono ścieżkę poznawczą "Park w Dowspudzie - natura i historia".
Kolejną miejscowością, którą odwiedziliśmy był Stary Folwark nad jeziorem Wigry. Tu uczestnicy wyjazdu zwiedzili multimedialne Muzeum Wigier, które mieści się budynku dawnej Stacji Hydrobiologicznej, w której w latach 1927 – 1939 pracował pionier polskiej limnologii – Alfred Lityński. Członkowie LGD mieli także okazję popłynąć łodzią z przezroczystym dnem aby podziwiać podwodny świat Wigier. Realizacja budowy muzeum była współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżet państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Uczestnicy wyjazdu studyjnego mieli także okazję zwiedzić Kamedulski Zespół Klasztorny – jeden z najcenniejszych zabytków architektonicznych Suwalszczyzny, miejsce wypoczynku Papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1999r.
Z Augustowa odbył się rejs statkiem do miejscowości Studzieniczna. Członkowie LGD „Kraina Rawki” zwiedzili także Bazylikę w Sejnach oraz zespół kościelno-klasztorny Dominikanów z końca XVII w., kaplica p.w. Św. Agaty z 1789r.
W ciągu zaledwie trzech dni zapoznaliśmy się z wieloma ciekawymi projektami. Bogatsi w nowe doświadczenia, wiedzę i pomysły wróciliśmy do Rawy Mazowieckiej.
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020
Odwiedziło nas: 7550
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-14