Współpraca jest jedną z siedmiu podstawowych zasad, na których oparta jest metoda Leader. Projekty współpracy stanowią nowe wyzwanie dla polskich lokalnych grup działania, gdyż w okresie programowania 2004-2006, schemat II Pilotażowego Programu Leader + realizowany w Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004-2006” nie przewidywał możliwości wdrażania działania „współpraca”.
Nie oznacza to oczywiście, że LGD nie nawiązywały współpracy z partnerami z Polski czy z zagranicy, jednak współpraca ta zazwyczaj miała form wizyt studyjnych i ograniczała się do wymiany doświadczeń. Prowadzenie aktywności tego typu stanowi dobra podstawę do rozpoczęcia prawdziwej współpracy, a więc realizacji wspólnego przedsięwzięcia w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Realizacja projektów współpracy jest działaniem o zupełnie innej specyfice niż pozostałe działania PROW 2007-2013, gdyż w jednego zaangażowanych jest kilku partnerów, a co za tym idzie, powodzenie realizacji projektu ściśle uzależnione jest od ich poczynań.
Współpraca może mieć znaczący wpływ na jakość strategii. Może wpłynąć na jej ulepszenie poprzez dodanie nowego międzyterytorialnego lub międzynarodowego wymiaru, pozwolić spojrzeć na obszar objęty strategią z innej perspektywy, a w planowaniu działań służących osiągnięciu celów strategii, wyjść poza lokalny kontekst.
Dzięki współpracy można:
1. Szerzej rozpropagować lokalne produkty, pomóc ich wejść na nowe rynki.
2. Zredukować koszty produkcji.
3. Lepiej wykorzystać lokalne zasoby np. rozwinąć agroturystykę.
4. Rozwinąć bądź przywrócić na obszarze lokalne tradycje (np. ginące zawody, rękodzieło)
Współpraca może także mieć pozytywny wpływ na ugruntowanie (bądź zmianę) wizerunku obszaru objętego strategią, a poprzez zaangażowanie we współpracę lokalnej społeczności, wpłynąć na jej identyfikację z obszarem i rozwój lokalnego patriotyzmu.
Poprzez współpracę poznaje się wielu ludzi z różnych obszarów i dzięki temu inaczej się na pewne problemy, poznaje się inne sposoby myślenia o tych samych sprawach oraz reagowania w analogicznych sytuacjach. Pozwala to spojrzeć „świeżym okiem” na własny obszar objęty strategią i dostrzec komplementarność w stosunku do partnera, a więc zauważyć, że dwa z pozoru kompletnie różne obszary, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego, dzięki tej doskonale uzupełniają się.
W ramach działania wyróżniamy dwa typy projektów; projekty międzyregionalne (zwane również międzyterytorialnymi) i międzynarodowe (zwane również transnarodowymi”.
„Współpraca międzyregionalna/międzyterytorialna” oznacza współpracę w ramach jednego Państwa Członkowskiego, a więc np. Polski, natomiast „współpraca międzynarodowa/transnarodowa” oznacza współpracę pomiędzy terytoriami w kilku Państwach Członkowskich oraz w krajach trzecich.
Poprzez „terytoriom” należ rozumieć obszar LGD objęty Lokalną Strategią Rozwoju.
W ramach działania wyróżniamy dwa rodzaje operacji:
¨ Operacja polegająca na przygotowaniu projektu współpracy.
¨ Operacja polegająca na realizacji projektu współpracy.
¨ LGD wybrana do realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju w ramach PROW 2007-2013;
¨ Grupa funkcjonująca w ramach inicjatywy Leader+ (lub wcześniejszej), a niewybrana do realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju
w PROW 2007-2013;
¨ Stowarzyszenia zarejestrowane w oparciu o z dnia 7 marca 2007 roku o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) - w przypadku partnerów
z Polski
¨ Inne organizacje działające na zasadach analogicznych do tych na jakich działają LGD, spełniające warunki wskazane w art. 39 ust.2 rozporządzenia (WE) 1974/2006.
Źródło: „Przewodnik po projektach współpracy” - publikacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020
Odwiedziło nas: 4343
Ostatnia aktualizacja: 2011-02-25