Kraina Rawki

MADZiK - Młodzieżowa Akademia Dziedzictwa Kulturowego

Nawigacja

Tre��

   W dniach 17-26.08.2011 r. odbył się obóz naukowy pt. „Korzenie” w Międzywodziu w ramach Młodzieżowej Akademii Dziedzictwa Kulturowego. Każdy dzień wypełniony był przeróżnymi zajęciami, oprócz niedzieli, która była dniem wolnym. Uczestnicy mogli nabyć wiele nowych umiejętności, dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy na temat różnych zakątków Polski, jak również nauczyć się tańców regionalnych i pieśni ludowych, a przede wszystkim poznać nowych znajomych.

Pierwszy dzień przeznaczony był na podróż.  I mimo tego, że nie zaczął się on tak jak planowaliśmy, wszyscy szczęśliwie dojechali w wyznaczone miejsce i co najważniejsze, z dobrymi humorami.

Kolejny dzień przywitał uczestników „zasłużonym” słońcem i  „ukochaną” przez obozowiczów gimnastyką poranną. Do południa czas poświęcony został na przywitanie z morzem i plażowanie, z kolei po południu odbyły się zajęcia z bibułkarstwa z naszą twórczynią ludową Panią Janiną Kwiatkowską, która uczyła „kręcić bibułę” wszystkich uczestników MADZiK. Uczestnicy z terenu „Krainy Rawki”, zarówno dziewczyny, jak i dwóch rodzynków, nauczyło robić się podczas tych zajęć stokrotki, krokusy i róże z bibuły. Efekty końcowe cieszyły oko. Dzień ten poświęcony był „Regionowi Włoszczowskiemu”, który zaserwował uczestnikom zalewajkę świętokrzyską. O godzinie 20.00 miał miejsce nasz pierwszy apel wieczorny, podczas którego uczestnicy przekonali się,  że lepiej dobrze pilnować swoich rzeczy, bo w przeciwnym razie podczas następnego apelu trzeba będzie je „odkupywać”.

Trzeci dzień poświęcony był „Krainie Rawki”, więc był dniem wyjątkowo pracowitym i twórczym dla  „naszych” uczestników. Tak jak poprzedniego dnia przed śniadaniem odbyła się gimnastyka poranna. Natomiast do południa miały miejsce zajęcia z tańca regionalnego, podczas których nauczyli się podstawowych kroków tańców regionalnych takich jak chodzony, kujawiak i polka. Po obiedzie czas poświęcony był na gotowanie naszej potrawy regionalnej - żuru mazowieckiego, w którego sporządzenie byli włączeni wszyscy bez wyjątku. Pozostały czas do kolacji poświęcony był nauce piosenki regionalnej pt. „Czerwone jagody”, która została odśpiewana po apelu wieczornym po prezentacji regionu „Krainy Rawki”, a także na przekazanie warty oraz ustalenie dyżurów warty na 24 godziny. Dzień zakończył się Familiadą, w której rywalizowały przeciwko sobie dwie drużyny „Rodzina MADZiK” kontra „Reszta Obozu”. Zwycięzcami okazała się niepokonana „Rodzina MADZiK”, którą reprezentował od nas Mikołaj Jankowski. Noc dla niektórych uczestników była ciężka ze względu na pełnienie dwugodzinnej warty, lecz skrupulatnie czuwał nad tym Piotr Libera – Instruktor Służbowy oraz Mateusz Marcinkowski – Dowódca Warty.

Kolejny dzień rozpoczął się tradycyjnie poranną gimnastyką. Do południa część grupy brała udział w zajęciach z tkactwa, a druga część wypełniała swoje obowiązki przy sprzątaniu terenu obozu i pełniła dyżury przy posiłkach. Po południu czas poświęcony został na spacer po plaży i po mieście. „Gryflandia” zaprezentowała swój region poprzez pastę rybną jako potrawę regionalną. Po apelu odbyło się pląsowisko.

Piąty dzień był dniem wolnym od wszelkich zajęć, więc zarówno przedpołudnie, jak i popołudnie poświęcone było na plażowanie. Dodatkowo po południu na plaży odbyła się olimpiada sportowa, w ramach której rozegrane były rozgrywki w siatkówkę plażową, skok w dal, ringo, sztafetę i dwa ognie. „Kraina Rawki” wraz z „Naszą Suwalszczyzną” w ogólnej klasyfikacji zajęła zasłużone pierwsze miejsce. Dzień ten poświęcony był z kolei „Owocowemu Szlakowi”, który przygotował forszmak lubelski, a po apelu odśpiewali swoją piosenkę regionalną „Czerwone jabłuszko”.

Kolejny dzień przeznaczony był na całodniową wycieczkę po Wyspie Wolin. Pierwszym punktem było zwiedzanie Świnoujścia, a mianowicie Fortu Gerharda, Latarni Morskiej, przepłynięcie promem z Świnoujścia na Wyspę Uznam i z powrotem oraz Turkusowe Jezioro. Kolejnym punktem wycieczki były Międzyzdroje – molo i Aleja Gwiazd. Powrót do Międzywodzia nastąpił przed kolacją. Dzień szósty poświęcony był „Białym Ługom”, które zaserwowały parzybrodę, a wieczorem przygotowali krótki występ artystyczny. Na zakończenie dnia odbyło się Karaoke, które cieszyło się dużym powodzeniem wśród uczestników obozu.

Dzień siódmy i ósmy poświęcone były na przygotowywanie do Jarmarku Folklorystycznego, a w szczególności na próbach tańców regionalnych i śpiewu pieśni ludowych. Uczestnicy, którzy nie brali udziału w próbach przygotowywali dekoracje na stoisko promujące region „Krainy Rawki” i wzięli udział w dodatkowych zajęciach z bibułkarstwa. Ponadto dzień siódmy poświęcony był ostatniemu regionowi, czyli „Naszej Suwalszczyzny i Sejneńszczyzny”, którzy pokazali swój region poprzez potrawę regionalną - kartacze i prezentację swojego regionu poprzez śpiew piosenek regionalnych.

W przedostatni dzień obozu odbywały się ostanie już gorączkowe przygotowania do Jarmarku Folklorystycznego, w ramach których do południa miały miejsce ostatnie próby do występu i przygotowywanie dekoracji na stoiska promocyjne. Z kolei popołudniu o godzinie 16.00 wyruszył barwny korowód spod Hufca ZHP Szczekocińsko-Włoszczowskiego w stronę parku miejskiego w Międzywodziu, gdzie miał właśnie miejsce Jarmark Folklorystyczny pt. „Folklorystyczna wędrówka po Polsce”. Cała impreza zaczęła się o godzinie 17.00 i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Furorę zrobiły róże wykonane przez Panią Janinę Kwiatkowską. Zainteresowaniem cieszyły się również różnobarwne stoiska promocyjne poszczególnych regionów. Na zakończenie dnia uczestnicy obozu bawili się na dyskotece na plaży i mieli okazję pożegnać się z morzem.

Ostatni dzień przeznaczony był na pakowanie i sprzątanie domków oraz oczywiście na powrót do Rawy Mazowieckiej.

 

 

 

  • autor: Paulina Mozga

« wstecz

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Galeria

Wyjazd studyjny - wymiana doświadczeń. Związek Stowarzyszeń 'Białe Ługi'

Wersje językowe

Dodatkowa treść

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020

Stopka

Copyright © LGD "Kraina Rawki"
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania “Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” dla poddziałania “Wsparcie przygotowawcze” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
W latach 2007-2013 projekt był współfinansowany ze środków UE w ramach Osi 4 LEADER, działanie 4.31 „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi”.
W latach 2004-2006 projekt był finansowany w ramach SPO "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich". Priorytet II. Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. Działanie 2.7. Pilotażowy Program Leader+.

Odwiedziło nas: 3875

Ostatnia aktualizacja: 2013-04-09

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.