Kabaret "Wiejskie Sumienie" z Bujał
Kabaret "Wiejskie Sumienie" z Bujał swoją historię ma niedługą, ponieważ istnieje od niedawna. Powstał na okoliczność otwarcia Świetlicy Środowiskowej w Bujałach w dniu 6 listopada 2010 roku i właśnie podczas tej uroczystości miał swój debiut.
Kabaret składa się z 5 dziewczyn w różnym wieku (najmłodsza uczęszcza do gimnazjum, a najstarsza już studiuje). Do niektórych występów zapraszają również swoje młodsze koleżanki z podstawówki, na przykład do występu - "Pokaz mody".
Program do każdego swojego występu układają wyłącznie same, zaczynając od pomysłów, tekstów aż po samo wykonanie jak ma wyglądać. Starają się także umieścić w występie charakter uroczystości bądź miejsca, którego dotyczy, oczywiście w sposób humorystyczny.
Kabaret "Wiejskie Sumienie" z Bujał rozbawia za każdym razem swoją publiczność do łez.
Dane kontaktowe:
Kabaret "Wiejskie Sumienie" z Bujał
Anna Marczak
tel. 606 678 890
Międzypokoleniowy Zespół Folklorystyczny "Cymbarka" z Cielądza
Międzypokoleniowy Zespół Folklorystyczny "Cymbarka" powstał w 2008 roku. W zespole występuje 25-30 osób. Działa w ramach Stowarzyszenia Kulturalno - Historycznego "Cymbarka".
Nazwa zespołu "Cymbarka" pochodzi od imienia mazowieckiej księżniczki, która jako dziecko wychowywała się na terenie Gminy Cielądz. Zespół wykonuje pieśni ludowe, biesiadne, kościelne, jak i patriotyczne.
Zespół "Cymbarka" uświetnia swoimi występami nie tylko imprezy lokalne, ale również imprezy ponadlokalne. Zespół bierze udział w następujących imprezach: Jarmark Łódzki, Smaki Ziemi Łódzkiej, Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw w Skierniewicach.
Dane kontaktowe:
Międzypokoleniowy Zespół Folklorystyczny "Cymbarka" z Cielądza
Robert Kupis
tel. 607 234 777
Obrzędowy Zespół Ludowy "Wilkowianie"
Obrzędowy Zespół Ludowy "Wilkowianie" powstał w 1994 roku na bazie Koła Gospodyń Wiejskich z Wilkowic. Zespół liczy 15 osób. Zespół "Wilkowianie" podtrzymuje i kultywuje tradycje ludowe, które już od wieków występowały na Ziemi Rawskiej. Kierownikem zespołu jest Pani Zofia Sujka.
Zespół "Wilkowianie" zapraszany jest na liczne przeglądy, jak i festiwale kapel ludowych, gdzie odnoszą znaczące sukcesy. Do najważniejszych festiwali, w których bierze udział zespół, można zaliczyć przede wszystkim: Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Przegląd Zespołów Ludowych w Sieradzu, a także Festiwal Chleba w Mińsku Mazowieckim.
Obrzędowy Zespół Ludowy "Wilkowianie" znany jest nie tylko na terenie powiatu rawskiego, o czym świadczy udział w wielu uroczystościach lokalnych, takich jak dożynki, festyny czy jarmarki, ale także na terenie całej Polski, czego doskonałym przykładem jest udział w "Dniach Kwidzyna" w województwie pomorskim.
Dane kontaktowe:
Obrzędowy Zespół Ludowy "Wilkowianie"
Zofia Sujka
tel. (46) 814 18 70
Regionalny Zespół "Jarzębina"
Początkowe plany związane z założeniem zespołu miały miejsce w listopadzie 2010 roku, lecz zespół "Jarzębina" został powołany dopiero 4 grudnia 2010 roku podczas pierwszego spotkania członków zespołu. Na chwilę obecną zespół składa się z 15 osób, z czego aż 7 to muzycy, a dwoje z nich to nawet nauczyciele muzyki.
Pierwsze próby Regionalnego Zespołu "Jarzębina" miały miejsce w prywatnych domach członków zespołu. Niedługo po zaistnieniu zespołu miał on swój debiut tj. 6 stycznia 2011 roku podczas Wieczoru Kolęd w Regnowie. Kolejny występ odbył się niedługo po debiucie, bo już 9 stycznia 2011 roku w trakcie XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Cielądzu. Następne dwa występy odbyły się w związku z kolędowaniem w kościołach Gminy Cielądz. Pierwszy z nich miał miejsce 23 stycznia 2011 roku w Kościele p.w. Trójcy Świętej w Cielądzu, a drugi w dniu 30 stycznia 2011 roku w Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Sierzchowach, gdzie nawiązano współpracę z tamtejszym Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Sierzchowskiej. Aktualnie próby zespołu "Jarzębina" odbywają się właśnie w lokalu należącym do Towarzystwa Przyjaciól Ziemi Sierzchowskiej.
W najbliższych planach "Jarzębiny" jest nauka i prowadzenie lekcji muzyki dla chętnej młodzieży z terenu Sierzchowa i okolic.
Dane kontaktowe:
Regionalny Zespół "Jarzębina"
Sylwester Sypka
tel. 603 665 152
Zespół Ludowy "Linkowiacy" z Linkowa
Zespół Ludowy "Linkowiacy" powstał w 2007 roku wraz z obchodami Jarmarku Ludowego w Boguszycach. Obecnie zespół składa się z 14 osób. Zespół ten bierze udział m.in. w przeglądach zespołów ludowych, jarmarkach, piknikach, dożynkach, majówkach i festiwalach w województwie łódzkim, jak również poza jego granicami. Przy okazji promuje Gminę Rawa Mazowiecka i obszar LGD "Kraina Rawki".
"Linkowiacy" to zespół wielopokoleniowy, którego nadrzędnym celem jest przekazywanie młodzieży dawnej muzyki ludowej oraz obyczajów, takich jak: chodzenie po dyngusie w Wielkanoc, śpiewanie majówek przy przydrożnych kapliczkach, przebierańcy i malowanie kozaków na półpoście. Chęć przekazywania tradycji młodszym pokoleniom wynika z faktu, iż młodzież we wsi Linków jest zafascynowana dawniejszymi piosenkami ludowymi. Zespół również przyrządza przy okazji różnych prezentacji tradycyjne potrawy.
Dane kontaktowe:
Zespół Ludowy "Linkowiacy" z Linkowa
Elżbieta Wagacz
tel. 667 978 503
Zespół Ludowy "Pod Różą" z Wilkowic
Zespół Ludowy "Pod Różą" z Wilkowic rozpoczął swą działalność dość niedawno tj. 20 stycznia 2011 roku. Zespół wykonuje utwory ludowe, biesiadne, religijne, jak i patriotyczne. Zespół składa się z 10 osób.
W swoim dorobku artystycznym Zespół Ludowy "Pod Różą" ma m.in. udział w VIII kolędowaniu pt. "Z kolędą i dobrym Słowem" w Kochanowie w dniu 30 stycznia 2011 roku, udział w kolędowaniu w Kościele p.w. św. Mikołaja w Słupii, jak i udział w koncercie poświęconym pamięci Jana Pawła II, który miał miejsce 3 kwietnia 2011 roku w Szczukach. Zespół występował także gościnnie dwa razy w Żelaznej w Gminie Skierniewice oraz brał udział w "VI spotkaniach Zespołów i Kapel Ludowych na Majówce w Wilkowicach".
Dane kontaktowe:
Zespół Ludowy "Pod Różą" z Wilkowic
Barbara Mandzińska
tel. 605 538 194
Zespół Ludowy "Sierzchowianie"
Zespół ludowy „Sierzchowianie” powstał 20 października 2013 roku z inicjatywy grupy osób działających wokół „Wioski Pomidorowej” i „Sochowej Zagrody”. Myśl o założeniu zespołu ludowego w Sierzchowach zakiełkowała po wejściu do programu tworzenia wiosek tematycznych zorganizowanym przez LGD "Kraina Rawki".
Celem założycieli zespołu ludowego „Sierzchowianie” jest stworzenie kapeli opartej na tradycyjnych instrumentach ludowych regionu opoczyńsko-rawskiego tj. skrzypiec, basów i bębenka. Tak wyglądała kapela sprzed przeszło stu lat. Podstawowym celem zespołu jest ocalenie od zapomnienia melodii, piosenek, przyśpiewek i tańców naszych ojców i dziadków, kultywowanie języka regionalnego i gwary, miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów.
Nie mniej ważnym celem zespołu ludowego „Sierzchowianie” jest promowanie wsi Sierzchowy, gminy Cielądz, Lokalnej Grupy Działania „Kraina Rawki” oraz naszego regionu opoczyńsko-rawskiego na różnych festynach, przeglądach folklorystycznych i innych imprezach.
Debiutem zespołu był występ na koncercie pieśni patriotycznych w Regnowie w dniu 08.11.2013r. w związku z obchodami Święta Niepodległości. W skład zespołu wchodzą: skrzypce – Jerzy Dzierżek, śpiew – Zofia Pacholczyk, Janina Narożnik i Jadwiga Dzierżek, Zdzisław Socha - menadżer zespołu.
Dane kontaktowe:
Zespół Ludowy "Sierzchowianie"
Zdzisław Socha
tel. 605 385 123
Zespół Ludowy "Wspomnienie"
Zespół Ludowy "Wspomnienie" powstał 7 stycznia 2003 roku w celu przypomnienia młodym ludziom dawnych obrzędów, zapomnianych melodii, jak również żeby promować okolice gminne, powiat i LGD "Kraina Rawki". Założycielką zespołu jest Pani Zofia Łysakowska ze Starych Bylin. Obecnie zespół liczy 15 członków, gdzie przeważają osoby młode. Na zespół składa się także czteroosobowa kapela, której kierownikiem jest doświadczony akordeonista Ryszard Góraj, który również śpiewa.
Zespół "Wspomnienie" śpiewa stare piosenki, których tekstów nauczyła się Pani Zofia Łysakowska od swojej mamy, układa ona również wciąż nowe teksty do starych melodii.
Zespół występuje około dwadzieścia razy w roku na różnych okolicznościach m.in. na dożynkach, świętach ludowych, otwarciach, jak i na uroczystościach kościelnych. "Wspomnienie" w swoim dorobku artystycznym ma jak do tej pory kilkanaście wyróżnien specjalnych, a najważniejszymi są: III nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Chleba w Mińsku Maz oraz II nagroda na Etno - Kabarecie w 2011 roku. Na szczególną uwagę zasługuje Grzegorz Czernek, który gra w tym zespole od dwunastego roku życia, a obecnie gra na akordeonie. W swoim dorobku ma nagrody za III, II i I miejsce wyśpiewane jako solista.
Dane kontaktowe:
Zespół Ludowy "Wspomnienie"
Zofia Łysakowska
tel. (46) 814 40 77 lub 502 732 711
"Zespół Śpiewaczy z Boguszyc" (wcześniej "Dzieciaki z Boguszyc")
"Zespół Śpiewaczy z Boguszyc" prezentuje piękno folkloru Ziemi Rawskej już od 6 lat. Zarówno założycielką, jak i kierowniczką zespołu jest Pani Maria Jolanta Hein. Zespół ten śpiewa stare pieśni z regionu Gminy Rawa Mazowiecka, jak i kultywuje tradycje ludowe podczas różnych przedstawień obrzędowych. Dorobek swojej działalności prezentuje na różnych lokalnych uroczystościach kulturalnych, a w szczególności na Ogólnopolskich Festiwalach Młodych wraz z licznymi osiągnięciami.
Najważniejszymi osiągnięciami w dorobku artystycznym "Zespołu Śpiewaczy z Boguszyc" są:
2011 rok:
2009 rok:
2008 rok:
W skład zespołu wchodzą następujące osoby: Katarzyna Kozik, Magdalena Kozik, Rafał Kozik, Klaudia Aleksandrzak, Monika Bednarek, Karolina Pietruchowska, Paulina Kobierska, Sylwia Kozik i Natalia Kozik.
Dane kontaktowe:
"Zespół Śpiewaczy z Boguszyc"
Beata Aleksandrzak
tel. (46) 815 41 16 lub 512 462 266
Profil zespołu na portalu Facebook
Zespół Wielopokoleniowy "Marzenie" z Regnowa
Zespół Wielopokoleniowy "Marzenie" powstał w 2009 roku. Prawie wszyscy członkowie zespołu są jednocześnie członkami Stowarzyszenia "Razem dla Regnowa", które funkcjonuje od niedawna na terenie Gminy Regnów.
Zespół "Marzenie" przy akompaniamencie akordeonu, instrumentów klawiszowych i perkusyjnych prezentuje piękno pieśni ludowej i nawiązuje do tradycji. W repertuarze zespołu można również odnaleźć pieśni patriotyczne, jak i największe przeboje polskiej muzyki z XX wieku.
Zespół Wielopokoleniowy "Marzenie" w swoich szeregach skupia szerokie grono osób, które są zarówno mieszkańcami wszystkich miejscowości wchodzących w skład gminy Regnów, jak i mieszkańców z innych gmin.
W swoim dorobku artystycznym zespół ma jak do tej pory wiele występów na scenach powiatu. Bierze aktywnie udział w uroczystościach organizowanych przez gminę Regnów, a także z przyjemnością występuje podczas różnych uroczystości organizowanych przez sąsiednie gminy. Zespół już tradycyjnie występuje na "Koncercie Papieskim" i "Wieczorze Kolęd" - uroczystości te wpisane są już na stałe w kalendarz imprez powiatowych. Zespół "Marzenie" występował zarówno podczas dożynek powiatowych, jak i gminnych.
Dane kontaktowe:
Zespół Wielopokoleniowy "Marzenie" z Regnowa
Jan Michalak
tel. 783 961 968
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020
Odwiedziło nas: 6007
Ostatnia aktualizacja: 2014-08-21