Ryzyko
Nie przewidujemy oprócz przypadków losowych wystąpienia większych zagrożeń w realizacji projektu. Wynika to ze charakteru ustawowej działalności samorządu gminnego, który realizując swoje zadania potrzebuje partnerów wśród tak przedsiębiorców, jak i organizacji pozarządowych. Samorządy zaangażowanych w realizację projektu gmin widzą w LGD przyszłego ważnego partnera w rozwiązywaniu problemów rozwoju obszaru objętego projektem i bezpośredniego czy pośredniego realizatora wielu ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć.
Analizując ryzyko związane z osiąganiem założonych celów projektu należy zwrócić uwagę że:
- Samorząd dysponuje aktualną bazą danych adresowych wszystkich mieszkańców, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych działających na terenie gmin, co pozwoli na szybkie i bez problemów przekazywanie informacji.
- Znajomość lokalnego środowiska pozwoli na odpowiednie dobranie miejsc i czasu spotkań, szkoleń i warsztatów, aby maksymalnie ułatwić dostęp do nich wszystkim zainteresowanym zmniejszając obawy związane z naborem uczestników z powodu braku czasu na udział w realizowanych działaniach. Zapewnienie wyposażenia ułatwi pracę wykładowców poprzez zapewnienie im urządzeń technicznych i multimedialnych.
- Istnieją jednakże uzasadnione obawy, że spora cześć szczególnie rolników, a także osób zagrożonych wykluczeniem, nie zgłosi swojej gotowości udziału w szkoleniach co wynika ze złych doświadczeń z uczestnictwa we wcześniejszych szkoleniach organizowanych przez różne instytucje i organizacje, z których nie wynieśli oczekiwanej wiedzy, czy nie dały one oczekiwanych przez uczestników rezultatów. Jednakże, aby temu zapobiec, jak również by informacja o szkoleniach i warsztatach dotarła bezpośrednio do zainteresowanych mieszkańców, organizacji i przedsiębiorców, osoby zaangażowane w realizację projektu rozpropagują wśród nich cele, idee i zakres realizowanych zadań. Informacja o szkoleniach i warsztatach dotrze także bezpośrednio do zainteresowanych poprzez współpracę z mediami, przedsiębiorcami, sołtysami, kołami gospodyń, strażami pożarnymi i innymi organizacjami pozarządowymi.
- Dobór osób realizujących poszczególne zadania w sposób właściwy pod względem merytorycznym i metodycznym, dobra informacja i promocja projektu wśród mieszkańców gmin nim objętych, powinna zachęcić do udziału w realizowanych zadaniach i pozwolić uzyskać satysfakcjonujące efekty wynikające z jego celów.
« wstecz