1. Lokalizacja projektu wraz z uzasadnieniem wyboru obszaru realizacji projektu
Projekt będzie realizowany na terenie sąsiadujących ze sobą, pięciu gmin województwa łódzkiego. Jedna z nich – Kowiesy – wchodzi w skład powiatu skierniewickiego, a cztery (Biała Rawska, Cielądz, Rawa Mazowiecka, Regnów), w skład powiatu Rawa Mazowiecka. Obszar objęty projektem przedstawia załączona mapka.
Teren objęty projektem ma powierzchnię 598,2 km2 , mieszkają na nim ogółem 29.772 osoby. W ewidencji działalności gospodarczej zarejestrowanych jest 1616 przedsiębiorców, działa 17 Kół Gospodyń Wiejskich, 35 Ochotniczych Straży pożarnych, 5 Ludowych Zespołów Sportowych.
Klimat obszaru charakteryzuje się wysokim rocznym promieniowaniem 86,3 kcal/cm2 (najwyższa w Polsce – 87,8 kcal/cm2), a tym samym dużą liczbą dni słonecznych.
Tu panują najbardziej korzystne warunki topoklimatyczne w Polsce, ze względu na ekspozycje stoków, duże nasłonecznienie i małą wilgotność powietrza. Jedynym minusem tego obszaru jest stosunkowo niski poziom zalesienia, co z kolei sprzyja zbyt silnemu nawietrzeniu.
3. Układ sieci rzecznej opisywanego obszaru jest w głównej mierze wynikiem procesów geologicznych, jakie miały miejsce w plejstocenie. Teren ten odwadnia głównie rzeka Rawka z jej dopływami (Rylka, Białka, Chojnatka). Koryto Rawki i jej dopływów ma charakter naturalny. Rzeka ma wartki bieg, tworzy liczne zakola (meandry), odcina starorzecza, w wielu miejscach podcina strome brzegi. Rzeka Rawka wraz z jej dopływami znajduje się na obszarze objętym projektem. Znajduje się tutaj rezerwat Rzeki Rawka, opracowano również Program ochrony zlewni rzeki Rawka. – Są to ważne elementy wspólnych działań gmin, teraz i w przyszłości, w zakresie ochrony środowiska i turystyczno – wypoczynkowego wykorzystania jego walorów.
4. Przez obszar gmin przebiegają dwa ważne szlaki komunikacyjne (Trasa Katowicka i CKM). Na terenie tym rozważana jest też możliwość zlokalizowania lotniska kontynentalnego „Babsk”. Fakty te z jednej strony są szansą rozwojową, z drugiej stwarzają zagrożenia, do których wykorzystania/eliminacji społeczność lokalna musi być przygotowana.
Jakkolwiek część z w/w problemów nie jest specyficznych dla tego obszaru to samorządy i mieszkańcy gmin są świadomi konieczności ścisłej współpracy przy ich rozwiązywaniu.
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego PROW na lata 2014-2020
Odwiedziło nas: 3013
Ostatnia aktualizacja: 2005-12-16